آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا

برای مهاجرت به کانادا باید مدرک زبانی داشته‌باشید که مورد تایید اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) باشد. در اصل این اداره چهار آزمون برای مهاجرت به کانادا را می‌پذیرد که دوتای آن‌ها مربوط به زبان فرانسه و دوتای دیگر برای زبان انگلیسی است. در ادامه این 4 آزمون را به شما معرفی می‌کنیم و بعد درباره آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا صحبت خواهیم کرد:

 • CELPIP به معنای برنامه شاخص مهارت زبان انگلیسی کانادایی می‌باشد. این آزمون برای سنجش میزان ‌مهارت شنیداری، خواندن، نوشتن و مکالمه فردی زبان‌آموزان است.
 • IELTS یک آزمون زبان انگلیسی در سطح بین‌الملل است و اهمیت زیادی دارد. بیشتر دانشگاه‌های سراسر دنیا، مدرک آیلتس را می‌پذیرند. تمام کسانی که نمره خوبی در این آزمون گرفته‌باشند، به راحتی می‌توانند مهاجرت کنند.
 • TEF کانادا یک آزمون برای ارزیابی مهارت افراد در زبان فرانسه است.
 • TCF کانادا دومین آزمون است که با قبولی در آن می‌توانید به کانادا مهاجرت کنید. این آزمون برای بررسی و ارزیابی دانش زبان فرانسه افراد متقاضی برگزار می‌شود.

اما متاسفانه به دلیل شیوع کرونا، برخی از آزمون‌های زبان انگلیسی که برای مهاجرت به کانادا نیاز است، در بازه‌های زمانی طولانی‌تر برگزار می‌شود. برای اینکه افرادی که قصد مهاجرت دارند به مشکل برنخورند و مهاجرت آن‌ها به تعویق نیفتد، برخی از دانشگاه‌ها اقدام به پذیرش آزمون دولینگو کردند. آزمون دولینگو یک آزمون جدید و انطباقی است که به صورت آنلاین برگزار می‌شود. این آزمون در 1500 دانشگاه سراسر دنیا معتبر است. از بین این دانشگاه‌ها، آمریکا و کانادا بیشتر این آزمون را قبول می‌کنند. اگر قصد تحصیل در آمریکا را دارید، مقاله “آزمون دولینگو برای آمریکا” را مطالعه کنید. در این مقاله به معرفی دانشگاه‌های معروف آمریکا که دولینگو را می‌پذیرند به همراه نمره قبولی موردنیاز برای شما پرداخته‌ایم.

آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادانمرات آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا

آزمون دولینگو 160 نمره دارد. در ادامه محدوده نمرات آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا برای شما گفته می‌شود. شما با استفاده از آن می‌توانید نتایج آزمون خود را بررسی کنید.

 • اگر در این آزمون نمره 55-10 کسب کردید، یعنی مهارت بسیار کمی در زبان انگلیسی دارید و باید وقت بیشتری برای یادگیری زبان بگذارید!
 • نمره 85-60 نشان‌دهنده این است که زبان شما زیر حد متوسط است.
 • کسانی محدوده نمره 115-90 در آزمون دولینگو می‌گیرند که مهارت متوسطی در زبان انگلیسی دارند. این نمره در آزمون برای برخی از دانشگاه‌ها قابل قبول است.
 • نمره 160-120 در آزمون دولینگو نشان می‌دهد که شما به زبان انگلیسی کاملا مسلط هستید. اگر در دولینگو نمره 120 به بالا کسب کنید، می‌توانید در تمام دانشگاه‌هایی که آزمون دولینگو را می‌پذیرد، به تحصیل ادامه دهید!

مقایسه آزمون دولینگو با آزمون آیلتس برای مهاجرت

همانطور که گفته‌شد، آزمون آیلتس یک آزمون بین‌المللی است که با قبولی در آن می‌توانید به هرجا که خواستید مهاجرت کنید. اما تفاوت آن با آزمون دولینگو چیست؟ در این قسمت، تفاوت دولینگو و آیلتس را برای شما شرح می‌دهیم:

 • آزمون آیلتس برخلاف دولینگو 10 نمره است و نسبت به دولینگو بسیار سخت‌تر است.
 • آزمون آیلتس حتما باید به صورت حضوری برگزار شود، اما آزمون دولینگو به صورت آنلاین است و تنها با داشتن یک سیستم و اینترنت خوب می‌توان در آن شرکت کرد.
 • هزینه آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا تنها 49 دلار آمریکا است. اما برای شرکت در آزمون آیلتس باید 215 دلار هزینه کنید!
 • شما می‌توانید در هر زمانی که خواستید در آزمون دولینگو شرکت کنید، اما آزمون آیلتس هر 10روز یکبار برگزار می‌شود.
 • مدت زمان برگزاری آزمون دولینگو حدودا 1 ساعت است اما آزمون آیلتس 2 ساعت و 45 دقیقه طول خواهد کشید!
 • بعد از 48 ساعت نتایج آزمون دولینگو از طریق پنل کاربری در دسترس است. اما نتایج آزمون آیلتس 10 تا 13 روز طول می‌کشد تا اعلام شود.
 • یکی از ویژگی‌های خوب آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا این است که شما بدون هیچ هزینه‌ای می‌توانید مدرک خود را برای دانشگاه‌های کانادا، آمریکا و … ارسال کنید. اما فقط می‌توانید مدرک آیلتس را فقط برای 5 دانشگاه به صورت رایگان بفرستید و پس از آن باید به ازای هر دانشگاه 20 دلار پرداخت کنید.

اما مقایسه نمره آزمون دولینگو و آیلتس به چه صورت است؟ در ادامه برای شما به طور کامل نمرات این دو آزمون زبان انگلیسی را بررسی می‌کنیم:

 • اگر شما بتوانید نمره 55-10 را در دولینگو کسب کنید، در آزمون آیلتس حداکثر نمره 4 خواهید گرفت!
 • نمره 100-60 آزمون دولینگو این را نشان می‌دهد که شما با شرکت در آزمون آیلتس می‌توانید حدودا 6 نمره کسب کنید.
 • اگر بتوانید در دولینگو نمره 120 به بالا کسب کنید، یعنی به زبان انگلیسی تسلط زیادی دارید و اگر در آزمون آیلتس نیز شرکت کنید، حداقل نمره 7 را خواهید گرفتآزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا

 مراحل برگزاری آزمون دولینگو

آزمون دولینگو تقریبا 60 دقیقه است. اما این آزمون سه بخش دارد که در ادامه آن را بررسی می‌کنیم:

 • زمانی که شما می‌خواهید آزمون دهید، در مرحله اول که به آن Quick Setup می‌گویند، قوانین آزمون یکبار برای شما یادآوری می‌شود. سپس وبکم، میکروفون شما در این مرحله بررسی خواهد شد تا در هنگام آزمون با مشکل مواجه نشوید. به طور کل این کارها در 5 تا 10 دقیقه طول می‌کشد. بعد از این مرحله وارد آزمون خواهید شد.
 • در مرحله دوم آزمون شما شروع می‌شود که شامل سوالات تطبیقی یا adaptive است. آزمون تطبیقی یعنی سطح سوالات با توجه به پاسخ شما تعیین می‌گردد. اگر به سوالات راحت، پاسخ درست دهید، سوالات بعدی سختتر خواهد شد. در ادامه درباره سوالاتی که در این مرحله از شما پرسیده‌ خواهد شد، توضیح می‌دهیم. این بخش طولانی‌ترین قسمت آزمون دولینگو است که 45 دقیقه طول خواهد کشید.
 • در مرحله آخرین آزمون دولینگو، شما یک رایتینگ (Writing) و مصاحبه ویدئویی (Video Interview) خواهید داشت. در واقع به شما برای هرکدام از آن‌ها، دو موضوع داده می‌شود. شما باید یک موضوع برای رایتینگ و یک موضوع برای مصاحبه ویدئویی انتخاب کنید. برای رایتینگ 3 تا 5 دقیقه زمان دارید و برای مصاحبه ویدئویی باید در 2 تا 3 دقیقه در حالی که وبکم شما روشن است، درباره موضوع انتخاب شده صحبت کنید. پاسخ شما به این دو سوال، به دانشگاهی که مدرک زبان دولینگو را فرستادید ارسال شده و توسط استاید بررسی می‌شود.

انواع سوالات آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا

در آزمون دولینگو چند نوع سوال وجود دارد که شما باید به آن پاسخ دهید. در این قسمت انواع این سوالات را بررسی می‌کنیم تا آشنایی کاملی از آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا به دست آورید:

 • یکی از سوالات موجود در دولینگو، جاخالی است. یعنی براساس متنی که به شما داده می‌شود باید جاخالی‌ها را با کلمات مناسب پرکنید.
 • دو سوالی که در آزمون دولینگو وجود دارد، انتخاب کلمه‌های درست است. در یک نمونه سوال برای شما چند کلمه نشان می‌دهند و باید کلمه درست و معنادار را انتخاب کنید و در سوالی دیگر باید از بین کلماتی که می‌شنوید، کلمات بامعنی را پیدا کنید.
 • نمونه سوال دیگری که در آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا وجود دارد، املا است. شما باید کلماتی که می‌شنوید را تایپ کنید.
 • در یکی از سوالات برای شما جمله‌ای نمایش می‌یابد و شما باید آن را با صدای بلند بخوانید.
 • چند سوال دیگر در دولینگو وجود دارد که میزان مهارت شما در صحبت‌کردن و نوشتن را بررسی می‌کند. برای مثال به شما تصویر و موضوعی داده می‌شود تا درباره آن بنویسید و یا صحبت کنید. همچنین شما یک مصاحبه ویدئویی نیز خواهید داشت که باید درمورد موضوعی صحبت کنید.
 • یکی دیگر سوال‌ها که برای جواب‌دادن به آن باید مهارت شنیداری خوب داشته‌باشید این است که از شما سوالی پرسیده می‌شود که شما باید به آن گوش داده و درباره آن صحبت کنید.

دانشگاه‌‌های کانادایی پذیرای مدرک آزمون دولینگو

شما می‌توانید با کسب نمره خوب در آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید. در این بخش، دانشگاه‌های معروفی که در کانادا وجود دارد، و مدرک آزمون دولینگو را می‌پذیرند به همراه نمره مورد پذیرش آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

دانشگاه تورنتو (Toronto University)

دانشگاه تورنتو بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه کانادا است. این دانشگاه حدودا دارای 700 رشته کارشناسی است. همچنین یک از بهترین دانشگاه‌های پزشکی در جهان محسوب می‌شود. خوشبختانه دانشگاه تورنتو آزمون دولینگو را می‌‌پذرد. اما باید در این آزمون نمره 120 به بالا کسب کنید تا بتوانید در دانشگاه تورنتو به تحصیل خود ادامه دهید.

دانشگاه مک‌گیل (MacGill University)

دانشگاه مک‌گیل یکی از دانشگاه‌‌های خوب و قدیمی کانادا به شمار می‌آید. دانشگاه مک‌گیل حدود 300 رشته تحصیلی به همراه 21 دانشکده و موسسه تکنولوژی دارد. اگر می‌خواهید با آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا بروید و قصد تحصیل در این دانشگاه را دارید، باید نمره 115 به بالا در آزمون دولینگو بگیرید.

دانشگاه مک‌مستر (MacMaster University)

دانشگاه مک‌مستر یک دانشگاه دولتی است که در شهر همیلتون قرار دارد. این دانشگاه هرسال در لیست بهترین دانشگاه‌های کانادا قرار می‌گیرد. طبق گفته خود دانشگاه مک‌مستر، لازمه پذیرش در این دانشگاه، کسب نمره 115 به بالا در آزمون دولینگو است.

دانشگاه آلبرتا (Alberta University)

دانشگاه آلبرتا جزء بهترین دانشگاه‌های کانادا به‌شمار می‌آید که در زمینه‌های تجارت، علوم انسانی و …. نسبت به دانشگاه‌های موجود در کانادا برتری دارد. اگر می‌خواهید یکی از دانشجوهای این دانشگاه شوید، باید در آزمون دولینگو نمره 115 به بالا دریافت کنید.

دانشگاه کویینز (Queen’s University)

دانشگاه کویینز نام دانشگاهی دولتی در شرق کانادا است. دانشگاه کویینز توسط مجله مک‌لین، دومین دانشگاه معتبر در زمینه پزشکی است. برای ادامه تحصیل در این دانشگاه باید حداقل نمره 115 از 160 را در آزمون دولینگو بگیرید. برای گرفتن این نمره در آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا، باید تسلط کاملی به زبان انگلیسی داشته‌باشید!

کلام آخر

یکی از آزمون‌هایی که به شما کمک می‌کند تا به کانادا مهاجرت کنید، دولینگو است. اما فراموش نکنید که اگر می‌خواهید از طریق آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید، باید مهارت خوبی در زبان داشته‌باشید. برای موفقیت در آزمون دولینگو می‌توانید از مشاوره‌های رایگان اساتید آکادمی دولینگو استفاده کنید. با استفاده از مشاوره‌های آزمون دولینگو می‌توانید تمام اطلاعات لازم درباره این آزمون را به دست آورده و با توجه به سطح زبان خود، برای شرکت در آزمون دولینگو برای مهاجرت به کانادا برنامه‌ریزی کنید.

 

1 دیدگاه

 • ممنون از مقاله خوبتون. فقط لطفا درباره دانشگاه های کانادا که آزمون دولینگو رو قبول می کنند، بیشتر توضیح بدین و دانشگاه های بیشتری معرفی کنین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.